Panaracer Gravelking SK TLC 622x43mm Tire

Availability: sold out for now

991 Kč
tax incl.

Data sheet

Weight490g
French dimensions700x43C
Construction typefolding, tubeless
Tire pressuremax. 60 psi

More info

Gravel, dirt or rough pavement - no problem!
Looking for a tire that is more tread aggressive and wider than the mixte-tread narrower Gravelking? The Panaracer Gravelking SK might just be the tire you need for the more hardcore roads. Aggressive knobs, ZSG Natural rubber compound, puncture protection breaker and AX-A special low rolling resistance casing make the Gravelking a go-anywhere tire.
Furthermore the Gravelking SK comes tubeless compatible.

ZSG Natural Compound
This compound has the same low rolling resistance as the premium compound. Its enhanced wear resistance makes it perfect for a long lasting training tire with an excellent ride.

AX-A Casing Cord
AX-A technology uses extremely narrow cord which is weaved at a super high density into the casing for lightness and flexibility. This increased density improves resistance to cuts and abrasions.

Tubeless Compatible (TLC)
This tire uses liquid sealant to become airtight. This technology was developed to make tires lighter and more puncture resistant.

Order Info

 • If you see "external stock" status below product so it is better to contact us before order. It is not possible to share stockings from external stocks.
 • Ideal for full bikes is personal taking over. You will get bike assembled and prepared for riding.

Zeptejte se

Pokud zde nevidíte odpověď na Vaší otázku, použijte následující formulář. Po schválení dotazu se Vám zde objeví odpověď.

(volitelně)
*(pro upozornění, že dotaz je zodpovězený)
 • Dotaz od Martin Kratochvíl
  na 05/11/2019
  Dobrý den,je velký rozdíl v šíři pláště Panaracer Gravelking SK TLC 622x43 ve srovnání s WTB Nano 622x40. Děkuji za informaci.Martin Odpověď
  Rozdíl tam je několik milimetrů a samozřejmě ve vzorku. Gravelking 43 pohodlnější, Nano 40 lehčí a více "teréní". Osobně si vystačím s plášti 40mm, ale znám kolegy, kteří radši širší. Záleží na osobních preferencích, stylu ježdění a podmínkách na trase.
 • Dotaz od Martin
  na 04/04/2020
  Jaký je skutečný rozměr těchto pláštů při nafouknutí. Vlastním Cannondale Topstone Al kde doporučují šíři pouze do 42 mm. Odpověď
  Záleží také na jak široký ráfek je nasadíte. Aktuálně mám nasazené Gravelking SK 38mm na ráfku s vnitřní šířkou 22mm a plášť má přesně 38mm. Pokud výrobce uvádí 42mm, tak by to neměl být problém. Měli by počítat i s nějakou rezervou.