Objednávky vytvořené ve dnech 23.-24.5. budou expedovány až v následujícím týdnu od 27.5. Díky za pochopení.
Orders made in days 23.-24.5. will be shipped next week from 27.5. Thanks for understanding.

Panaracer Gravelking SK TLC 40-622 (700x38c) Tire

Availability: in stock

826 Kč
tax incl.

Data sheet

Weight440g
French dimensions700x38C
Construction typefolding, tubeless
Tire pressuremax. 60 psi

More info

Gravel, dirt or rough pavement - no problem!
Looking for a tire that is more tread aggressive and wider than the mixte-tread narrower Gravelking? The Panaracer Gravelking SK might just be the tire you need for the more hardcore roads. Aggressive knobs, ZSG Natural rubber compound, puncture protection breaker and AX-A special low rolling resistance casing make the Gravelking a go-anywhere tire.
Furthermore the Gravelking SK comes tubeless compatible.

ZSG Natural Compound
This compound has the same low rolling resistance as the premium compound. Its enhanced wear resistance makes it perfect for a long lasting training tire with an excellent ride.

AX-A Casing Cord
AX-A technology uses extremely narrow cord which is weaved at a super high density into the casing for lightness and flexibility. This increased density improves resistance to cuts and abrasions.

Tubeless Compatible (TLC)
This tire uses liquid sealant to become airtight. This technology was developed to make tires lighter and more puncture resistant.

Order Info

  • If you see "external stock" status below product so it is better to contact us before order. It is not possible to share stockings from external stocks.
  • Ideal for full bikes is personal taking over. You will get bike assembled and prepared for riding.

Zeptejte se

Pokud zde nevidíte odpověď na Vaší otázku, použijte následující formulář. Po schválení dotazu se Vám zde objeví odpověď.

(volitelně)
*(pro upozornění, že dotaz je zodpovězený)
  • Dotaz od Honza
    na 06/10/2018
    Je bezdusovy? Muzu dat na rafek nebo jen na rafek ktery je k tomu urceny ....? Pokud to jde na rafek i kdyz nemam bezduse co potrebuji k nazuti a neuchazeni vzduchu. Odpověď
    Plášť lze použít bez duše, to je to označení TLC. Pláště se dají použít jak na ráfek určený pro bezdušové pláště, tak na ráfek běžný. U ráfku, který není určen pro bezdušové pláště, byste měl použít normální duši.