Mnozí z nás si pamatujeme z 90. let různé pokusy výrobců komponentů vyrobit představec, který bude jezdci pomáhat zdolávat nerovnosti. Většina pokusů končilo zklamáním, představce byly těžké, složité, ošklivé, řidítka mizela pod rukama nebo se kroutila a chrastila a lze říct, že díky stále sofistikovanějším vidlicím na MTB se od konceptu odpružit řidítka v podstatě ustoupilo.

Redshift odpruzeny predstavec

V roce 2015 značka Redshift představila na Interbiku první prototyp představce, který na rozdíl od předchozích, nemá nahradit vidlici a vysoký zdvih MTB, ale pouze tlumit nárazy na silničním, CX a gravel kole. Představec tedy nemá za úkol utlumit velké rázy, ale spíše pobírat a vyhladit ty menší nerovnosti, kterých na silnicích, polních a lesních cestách najdeme nejvíce. Tím samozřejmě ulevit prstům, zápěstím, ale i zádům. Projekt Redshift ShockStop se rychle rozjel a díky mnoha podporovatelům na Kickstarteru se představec dostal na trh v USA v roce 2016.

Redshift odpružený představec elastomer


Na rozdíl od předchůdců je představec jednoduchý a nedisponuje pružinami ani písty. Veškerou práci zde vykonávají jeden až dva malé elastomery. Tím si zachoval představec rozumnou hmotnost 264g (90mm) až 298g (120mm). Vyrábí se z prověřeného materiálu 6061 T6 v pěti provedeních v délkách od 90 až 120mm a se sklonem +-6° nebo +-30°. Zdvih představce se pohybuje mezi 1 až 2cm což stačí k tlumení nebo zmírnění většiny menších nerovností. To aby se představec nekroutil ze strany na stranu a představec se pohyboval jen ve směru pružení zajistí osa s vestavěnými průmyslovými ložisky na stranách.

funkce redshift recenze

Instalace představce je velmi jednoduchá a zvládne ji podle návodu nebo videa výrobce každý. Základem správné funkce představce je výběr správných elastomerů a jejich správná montáž do nitra představce. Podle váhy jezdce a tvaru řidítek (berany, rovná řidítka) se vyberou většinou dva elastomery různých barev a ty se správně vloží do horní části vnitřku představce a správně se dotáhnou k pevné části představce připevněné ke krku vidlice.

Test Redshift odpružený představec

Osobně používám elastomery přesně podle tabulky výrobce, tedy kombinaci zelený(80) a žlutý(50) pro váhu jezdce 75kg v kombinaci s berany. Měkčí volba byla moc měkká a tvrdší zbytečně kopala. Tento článek píši po více jak třech měsících používání a můžu konstatovat, že představec se chová tak, jak slibují výrobci a komentují ho četné recenze.

tlumeni nerovnosti

Představec menší nerovnosti utlumí a některé větší vibrace převede na snesitelnější a tím tak velmi slušně zvýší komfort jezdce. Při dlouhých vyjížďkách spolu se správně nahuštěnými plášťi značně uleví horní polovině těla. V případě jízdy ze sedla se řidítka mírně propadnou, nicméně například oproti houpající se odpružené vidlici, jezdec neztrácí na rychlosti. Na vzdory předchozím předsudkům vůči odpruženým představcům, jsem si nechal představec na kole i po testování a používám ho dál. Jak jsem již uváděl, představec není náhradou odpružené MTB vidlice a ani nemá být. Redshift Shockstop za mírné zvýšení hmotnosti citelně zvyšuje komfort jízdy na gravel kole. Jelikož nás představec přesvědčil o svých výhodách, určitě ho navzdory vyšší ceně zařadíme do našeho gravel shopu.