Když cyklisté začali přicházet na chuť gravelovým kolům, bylo jen otázkou času, kdy se úspěšnému trendu vydají naproti i výrobci cyklo oblečení. V pražském Braníku sídlí Veloklasikstylové cyklostudio s kavárnou – kde najedete na gravelovou vlnu skrze prémiové dresy francouzské společnosti Café du Cycliste.

“Pokud cyklista dobře nakombinuje vrstvení a zná své teplotní rozhraní, dá se v tomto cyklo oblečení jezdit komfortně takřka všude a za každého počasí,” říká cyklista a podnikatel Vlasta Kuryl, který stojí za vznikem Veloklasiku. Je mu navíc sympatické, že všechny nabízené dresy na kolo jsou vyráběny v Evropě.



Tento styl volnějšího cyklo oblečení se vyznačuje neformálností a nadčasovostí a na první pohled se jednoznačně odlišuje od silničních cyklistů v těsných dresech na tělo. “Cyklodresy z kolekce pro gravel přitom mají jedno společné – je to symbol létající ryby,” zmiňuje Vlasta, který je vyznavačem silniční i gravelové jízdy. Mezi jeho kola patří krásné kousky od značek Festka, GT či Cannondale.

Díky modernímu a elegantnímu vzhledu mohou některé modely cyklooblečení působit jako volnočasové košile se zipem. Jejich určení však prozrazují tři typické kapsy na zádech s malým logem Café du Cycliste. Patří mezi ně dresy s motivy kůže dravých šelem, jako je leopard, tygr a panter. Přes svou pružnost jsou zároveň i pevné, k tomu výborně prodyšné, ideální do teplého počasí.

Cyklodresy z gravelové kolekce do mírně chladnějšího počasí zase připomínají volnočasové mikiny – Angele nabízí kombinaci šedé s námořní modrou, na cyklodresu Solenne zase může potěšit kapuce. Cyklodresy Barbara a Betty pak sázejí na jednoduchou eleganci střídáním velkých ploch pouhých dvou barev. Výhodou těchto cyklodresů je, že působí velmi svěže a stylově.



“Značka nabízí spoustu oblečení a vybavení speciálně pro gravelové nadšence. Skoro mě až mrzí, že jsem na tento styl přesedlal až v srpnu roku 2019, kdy se stal gravel mým čtvrtým kolem,” říká cyklista Vojtěch Mareš, který na legendárním Králi Šumavy 2020 zvítězil ve své kategorii a celkově byl devátý. Značku si oblíbil i cyklodobrodruh Jakub Vlček, který má za sebou 1000 Miles Adventure (1800 km) nebo Transcontinental Race (4100 km) – v obou případech krásné 7. místo.

Horkým tipem do nejteplejšího letního počasí může být gravelový cyklodres Magalie vyrobený ze síťoviny. Silně připomíná jednoduché sportovní triko s krátkým rukávem, k dostání je ve vínové nebo temně zelené barvě. Podobně i cyklodres Pauline je lehké konstrukce a volnějšího střihu, díky modrým pruhům na bílém podkladu přirozeně připomíná přístavy a jachtařské prostředí, kterým je také inspirován. To je prostě ozvěna jihu Francie a Cote d’Azur.



Oblíbeným doplňkem se staly třísezónní gravel šortky, určené k jízdě po méně náročných trasách od jara, přes léto až do podzimu. Třeba model Virginie vyrobený z technické francouzské tkaniny s elastanem je bez vložky. Je však navržen tak, aby se nosil na gravel šortkách Helene od Café du Cycliste, klasických cyklistických šortkách nebo i zcela bez cyklistické vložky na kratších jízdách.

A kdyby sprchlo? Oblíbeným designovým, a přitom plně funkčním kouskem, je oranžová cyklobunda do deště s názvem Alizée. Je to lehký kus cyklooblečení s prodyšnou membránou a vnější ripstop-vrstvou ošetřenou DWR, který je konstruován tak, aby přežil i drsné lijáky. Kapuce se dá přetáhnout přes helmu díky pružnému napínacímu systému a zároveň nebrání boční viditelnosti.



Café du Cycliste je sice mladá značka, ale je velmi dynamická, a už se prodává po celém světě. Postupně rozšiřuje svůj sortiment a díky speciální sérii Audax se stala velmi oblíbenou například u dálkových cyklistů. Francouzská společnost sídlící v Nice se přitom nezaměřuje jen na cyklisty, ale postupně rozšiřuje nabídku i na volný čas. Nabízí kolekci Arrière pay pro lehkou turistiku, nově i běžecké oblečení.

Více najdete na webu Veloklasik.cz, kde pod záložkou CYKLOTRASY objevíte i tipy na gravelové cyklotoulky v okolí metropole. Veloklasik najdete v pražském Braníku, ale i na Facebooku a Instagramu. Těšíme se na viděnou.